13 maja, 2021

COVID-19 OCENZUROWANE.PL

Wiadomości o COVID-19

Niemcy: szczepienia na koronawirusa prawdopodobnie rozpoczną się w grudniu

“Oświadczenia ministra zdrowia Jensa Spahna brzmią niezwykle optymistycznie w środku pandemii. Szczepienia na koronawirusa powinny rozpocząć się w grudniu – nawet w normalnych praktykach lekarskich” – pisze w poniedziałek tygodnik “Spiegel”.

Minister spodziewa się pierwszych szczepień przeciwko koronawirusowi w tym roku. “Jest powód do optymizmu, że szczepionka zostanie zatwierdzona w Europie w tym roku. A potem możemy od razu rozpocząć szczepienia” – twierdzi Spahn.  Zwrócił się do krajów związkowych, aby ośrodki szczepień były gotowe do użytku w połowie grudnia.

Niemcy: zapewniono ponad 300 milionów dawek szczepionek

Minister finansów Olaf Scholz również wzbudził nadzieje na tegoroczne szczepienia. “Przygotowaliśmy się tak, aby mógł rozpocząć się w grudniu” – powiedział Scholz w niedzielny wieczór w programie “Bild live”. Uważa, że szczepienie rozpocznie się “szybciej, niż myśleliśmy jakiś czas temu” – podkreślił.

Spahn podkreśla, że nie potrzeba głębokiego chłodzenia dla wielu prawdopodobnych szczepionek. Można je podawać w zwykłych gabinetach lekarskich. “A potem idzie szybko: nie zapominajmy, że w ciągu kilku tygodni każdego roku przeciwko grypie szczepi się nawet 20 milionów ludzi” – mówi Spahn w wypowiedzi dla portalu Redaktionsnetzwerk.

Spahn ogłosił utworzenie platformy internetowej poświęconej osiągniętym wskaźnikom szczepień w zależności od wieku i regionu. “Zwłaszcza gdy osiągniemy wysoki wskaźnik szczepień wśród szczególnie wrażliwych grup ludności, będziemy mogli stopniowo złagodzić ograniczenia”.

Według Spahna, zapewniono obecnie ponad 300 milionów dawek szczepionek dla Niemiec, za pośrednictwem Komisji Europejskiej lub dwustronnych umów z producentami. “Nawet przy dwóch dawkach na szczepienie wystarczyłoby dla naszej populacji i moglibyśmy podzielić się nimi z innymi krajami” – mówi Spahn.

Liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła w Niemczech w ciągu ostatniej doby o 10 864 do łącznej liczby 929 133. Zmarło 90 osób co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych do 14 112 – poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Francja otrzyma ok. 15 proc. unijnej puli szczepionek przeciwko koronawirusowi

„Mamy sześć umów na dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi; cztery podpisane i dwie umowy przedwstępne, których przygotowanie musi przejść proces walidacji” – poinformowała minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher w Radiu J.

Minister zapewniła, że umowy zostaną podpisane do końca listopada. „Każda z tych umów odpowiada 200 do 300 mln dawek szczepionki zamówionych plus 100 do 200 mln dawek opcjonalnych. Tylko jeden z tych kontraktów, z firmą Moderna, dotyczy mniejszego wolumenu – 80 mln, jest to związane ze złożonością produkcji” – oświadczyła Pannier-Runacher, która uczestniczy w negocjacjach UE z koncernami farmaceutycznymi opracowującymi szczepionki.

Francja otrzyma około 15 proc. unijnej puli szczepionek proporcjonalnie do udziału w populacji europejskiej – przekazała minister.

Pannier-Runacher nie wykluczyła, że Europejska Agencja Leków mogłaby wydać pierwsze autoryzacje na szczepionki do końca grudnia. „Zadbaliśmy o to, aby prawie wszystkie szczepionki i wszystkie składniki były produkowane w Europie, aby nie mieć trudności z zaopatrzeniem” – dodał minister.

Pytana, czy szczepionki będą obowiązkowe, francuska minister odpowiedziała, że omawia się na szczeblu europejskim zalecenie „dotyczące docelowych, priorytetowych odbiorców”.

Minister zapewniła również, że we Francji produkowanych jest tygodniowo 60 mln masek chirurgicznych i masek FFP2, a docelowo produkcja wzrośnie do 100 mln w grudniu. „Zwiększyliśmy 30-krotnie produkcję we Francji” – podkreśliła minister.

W Polsce szczepionka powinna być dostępna już w styczniu

W sobotę, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że w Polsce szczepionka przeciwko COVID-19 dostępna będzie już w styczniu. “To jedyny sposób, by przerwać epidemię” – zaznaczył.

Przypomniał też, że UE podpisała już umowy z firmami, które są gotowe szczepionkę dostarczyć. “My chcemy w tym pierwszym rozdaniu zakupić 18 mln szczepionek. Chcemy, by były one dostępne dla całej populacji, więc myślę, że ten termin styczniowy jest jak najbardziej realny, abyśmy zaczęli szczepić populację osób, szczególnie tych najbardziej narażonych” – powiedział.

Zaznaczył, że do grupy ryzyka należą osoby starsze, personel medyczny i mundurowi. Jego zdaniem to te grupy powinny w pierwszej kolejności otrzymać szczepionkę.

Autorka: Katarzyna Stańko